2 października 2012 – Świętych Aniołów Stróżów. Aniele Boży, Stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój.

Kiedy zasypiam, to Ty nie śpisz wcale
– pilnujesz czujnie, czy równo oddycham,
czy serce jak zegar będzie biło dalej
i czy noc dokoła jest dobra i cicha…

Pilnujesz skarbu życia,
co jest we mnie jak płomyk –
by śmierć go nie zdmuchnęła
nagle, po kryjomu…

Żeby spać spokojnie mogły całe domy –
czuwają z Tobą Anioły, nieznane nikomu.

I choć gasną latarnie
i lampki czujników –
nie gasną Twoje oczy, Stróżu i Strażniku!
Tyle już złego mogło mi się zdarzyć,
lecz mnie ominęło –

calosc na stronie ewangeliadlanas.wordpress.com, we wpisie:  kliknij

2 pazdziernika: Świętych Aniołów Stróżów – wspomnienie obowiązkowe

Księga Wyjścia 23,20-23.  Tak mówi Pan: “Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twojej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem. Szanuj go i bądź uważny na jego słowa. Nie sprzeciwiaj się mu w niczym, gdyż nie przebaczy waszych przewinień, bo imię moje jest w nim. Jeśli będziesz wiernie słuchał jego głosu i wykonywał to wszystko, co ci polecam, będę nieprzyjacielem twoich nieprzyjaciół i będę odnosił się wrogo do odnoszących się tak do ciebie. Mój anioł poprzedzi cię i zaprowadzi do Amoryty, Chetyty, Peryzzyty, Kananejczyka, Chiwwity, Jebusyty, a Ja ich wygładzę”.

Świętych Aniołów Stróżów

Aniele Boży, Stróżu mój,
Ty zawsze przy mnie stój.
Rano, w wieczór, w dzień i w nocy
Bądź mi zawsze ku pomocy.
Strzeż duszy i ciała mego
I doprowadź mnie do żywota wiecznego.
Amen.

Chociaż może ta modlitwa kojarzy się z dzieciństwem i dziećmi, przekonanie o istnieniu i obecności Aniołów, w tym również Aniołów Stróżów, jest jednym z ważnych elementów naszej wiary. Aniołowie są duchami stworzonymi przez Boga dla jego chwały i pomagania ludziom. Ci, którym Bóg zleca opiekę nad ludźmi, są nazywani Aniołami Stróżami. Opieka ta zaczyna się w chwili narodzenia, a kończy – wraz ze śmiercią konkretnego człowieka. Każdy z nas ma swojego, „osobnego” Anioła Stróża.
Pismo Święte nie pozostawia wątpliwości co do istnienia aniołów, posłańców Bożych, którzy uczestniczą w dziejach zbawienia człowieka. Te czysto duchowe istoty pośredniczą między Bogiem a ludźmi. Nauka o nich jest oparta przede wszystkim na dwóch fragmentach Biblii. W psalmie 91 czytamy:

Niedola nie przystąpi do ciebie, a cios nie spotka twojego namiotu, bo swoim aniołom dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach. Na rękach będą cię nosili, abyś nie uraził swej stopy o kamień.

Natomiast św. Mateusz przekazuje nam w swojej Ewangelii m.in. takie słowa Jezusa:

Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie.

Nie są to bynajmniej jedyne teksty Pisma świętego wskazujące na to, że Bóg posługuje się aniołami dla dobra rodzaju ludzkiego lub poszczególnych ludzi. Wystarczy przypomnieć o opiece anioła nad Hagar i jej synem, Izmaelem (Rdz 16, 9); anioł powstrzymuje Abrahama, by nie dokonywał zabójstwa swego pierworodnego syna, Izaaka (Rdz 22, 11), anioł ratuje Lota i jego rodzinę (Rdz 19), anioł ratuje trzech młodzieńców od śmierci w piecu ognistym (Dn 3, 49-50) i Daniela we lwiej jamie (Dn 6-22), żywi proroka Eliasza i ratuje go od śmierci głodowej (2 Krl 19, 6-8), anioł wyprowadza Apostołów z więzienia (Dz 4, 17) i ratuje z rąk Heroda św. Piotra (Dz 12, 7-20).

Aniołowie byli obecni w nauczaniu Kościoła już od pierwszych wieków, w dziełach wybitnych myślicieli chrześcijańskich. W pismach ojców Kościoła naukę o Aniołach Stróżach spotykamy już w pierwotnych dokumentach chrześcijaństwa. Św. Cyprian (+ ok. 251) nazywa aniołów naszymi przyjaciółmi. Św. Bazyli (+ 379) widzi w nich naszych pedagogów i przyjaciół. Św. Ambroży (+ 397) uważa ich za naszych pomocników. Św. Hieronim (+ ok. 420) twierdzi: „Tak wielka jest godność duszy, że każda ma ku obronie Anioła Stróża”. Św. Bazyli idzie dalej, gdy pisze: „Niektórzy między aniołami są przełożonymi nad narodami, inni zaś dodani każdemu z wiernych”. Podobnie pisze św. Augustyn (+ 430): „Wielkim jest staranie, jakie ma Pan Bóg o ludzi. Wielką nam miłość okazał przez to, że ustanowił aniołów, aby nas strzegli”.
Wśród świętych, którzy wyróżniali się szczególnym nabożeństwem do Aniołów Stróżów, należałoby wymienić: św. Cecylię (+ w. III), św. Franciszkę Rzymiankę (+ 1440) i bł. Dalmacjusza, dominikanina z Gerony (+ 1341), którzy mieli szczęście często przestawać ze swoim Aniołem Stróżem, jak głoszą ich żywoty; św. Stanisława Kostkę, naszego rodaka, patrona Polski, który z rąk anioła miał otrzymać cudownie Komunię świętą, gdy był w drodze do Dyllingen; św. Franciszka Salezego, który miał zwyczaj pozdrawiać Anioła Stróża w każdej miejscowości, do której przybywał; oraz św. Jana Bosko, którego Anioł Stróż kilka razy uratował od niechybnej śmierci w czasie czynionych na niego zamachów, kiedy posyłał mu tajemniczego psa ku obronie.

calosc na stronie ewangeliadlanas.wordpress.com, we wpisie:  kliknij

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Pomoc duchowa, Święci i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na „2 października 2012 – Świętych Aniołów Stróżów. Aniele Boży, Stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój.

 1. Tadeusz z Podkarpacia pisze:

  Sięto Aniołów. Wcześniej Archaniołów.
  Znów ktoś czepi, że się czepiam, ale taka moja natura 😀
  Czy te słowa mógł wypowiedzeć Michał Archanioł (jakoś święty z przodu mi nie pasuje w tym przypadku)
  słowa do Mieczysławy:

  ŚWIĘTY MICHAŁ ARCHANIOŁ:

  Och, ty dusza wierna Bogu
  nie uczynisz sama nic w tym kłamstw barłogu.
  Siła w jedności i dlatego pisz,
  aby oprzytomniał kardynał Dziwisz.

  On jest obecnie najgorzej uparty
  i w dążeniu do upadku Polski zażarty.

  Może by przesłać to do Kurii Krakowskiej, pora na zdecydowaną reakcję biskupią. Ile osób ta kobieta jeszcze opluje.
  Przy okazji dostałem maila, że dziś umarł tato ks. Natanka
  Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!

  • Tadeusz z Podkarpacia pisze:

   jeszcze jeden fragment tej tfurczosci ku opamietaniu ale samej MK i jej fanów


   Zażarty – to znaczy walczy przeciw Bogu

   bo nigdy nie obronił was i stoi na progu

   i nie dopuszcza do zwycięstwa Maryi Syna

   a wie dokładnie, że to jest jego wina.

   Moi Aniołowie stoją na straży

   waszych granic, bo los Polski się waży.

   Kardynał Dziwisz o tym dokładnie wie

   i nie chce wam pomóc, oj nie, nie!

   Połączony jest silnie z wrogami waszymi

   i nie ma silniejszego bez KRÓLA nad nimi.

   Po owocach poznacie, a on ciągle”mami”

   i zamyka kościoły przed demonstrantami.

   Mieszka w pięknym polskim pałacu

   a nic nie robi, żeby coś w Niebie znaczył.

   Oj, trudne będzie spotkanie w tym jednym momencie

   bo takie bezbożne dusze giną w piekła odmęcie.”

 2. Ewa pisze:

  Czy jest ktos w stanie zamknac buzie tej Pani? , jest niebezpieczna i zwodzi biednych ludzi, to nie dopuszczalne!!!!!

 3. brygadzista pisze:

  Ewa, jakbyśmy poprosili Pana Boga, żeby zamknął jej usta, to zostalibyśmy posądzeni, o życzenie jej śmierci.
  Zatem trwajmy w cierpliwości znoszenia jej fanaberii — czasami taki krzyż jest miły Panu Jezusowi, aby wynagrodzić Mu za wszelkie bluźnierstwa. Nie wyrywajmy za wcześnie kąkoli. I dla tej Pani Pan Bóg ma szansę, aby się szczerze nawróciła.

 4. Sebro pisze:

  Dajcie już spokój z tą poezją. Człowiek ciut rozumny wie, że nigdy żadne objawienie nie było podawane w tej formie. Wychodzi na to, że MBM pisze nową ewangelię a Miecia dorzuca nową księgę psalmów 😉
  Mnie z kolei ostatnio zastanowiły te obrazki z Aniołami Stróżami. Praktycznie na każdym jest jeden Anioł na dwoje dzieci. Ciekawe czemu? Mnie uczono, że każdy ma swojego więc tu powinno być 2:2 a nie 1:2. Ale to takie przemyslenia z nudów ;P

 5. Tuptusia pisze:

  Catalina Rivas „Tajemnica Mszy Świętej” – fragment

  „Nagle zaczęły powstawać jakieś postacie, których wcześniej nie widziałam. Wyglądało to tak, jakby u boku każdej osoby obecnej w Katedrze, pojawiła się inna osoba i wkrótce cała Katedra zapełniła się młodymi pięknymi ludźmi. Byli oni ubrani w białe szaty i skierowali się do głównej nawy, a następnie podeszli do ołtarza.
  Matka Boża powiedziała:
  “ Patrz. To są Aniołowie Stróżowie wszystkich ludzi, którzy są tutaj. To jest moment, kiedy twój Anioł Stróż zanosi twoje ofiary i prośby przed Ołtarz Boga.”
  Byłam zdumiona, bo te istoty miały tak piękne twarze, tak promieniujące, że nie można sobie tego wyobrazić. Ich oblicza były bardzo piękne, niemalże z kobiecymi rysami; budowa ciała, ręce, postawa były męskie. Ich bose stopy nie dotykały podłogi, jakby się prześlizgiwały. Procesja była bardzo piękna.
  Niektórzy z nich nieśli coś, jakby złote misy z czymś, co lśniło jak złociste światło. Matka Boża powiedziała:
  „To są Aniołowie Stróżowie ludzi, którzy ofiarują tę Mszę Świętą w wielu intencjach, tych którzy są świadomi co znaczy ta celebracja. Oni mają coś do ofiarowania Bogu….”
  “ Ofiaruj siebie w tej chwili… ofiaruj swoje smutki, bóle, nadzieje, radości, prośby. Pamiętaj, ze Msza Św. ma nieskończoną wartość. Dlatego bądź hojna w ofiarowaniu i proszeniu.”
  Za pierwszymi Aniołami szli następni, którzy nie mieli niczego w rękach; szli z pustymi rękami. Maryja powiedziała:
  “To są Aniołowie ludzi, którzy są tutaj ale nigdy niczego nie ofiarują. Nie są zainteresowani tym, by przeżywać każdy moment Mszy Św. i nie mają darów, by je zanieść przed Ołtarz Boga.”
  Na końcu procesji szli inni Aniołowie, którzy byli raczej smutni, z rękami złożonymi do modlitwy, ale ze spuszczonymi oczami.
  “To są Aniołowie Stróżowie ludzi, którzy są tutaj ale nie chcą być, to znaczy ci, którzy zostali zmuszeni do przyjścia, którzy przyszli z obowiązku ale bez żadnego pragnienia uczestniczenia we Mszy Św. Aniołowie idą smutni, ponieważ nie mają nic do zaniesienia przed Ołtarz poza własnymi modlitwami.”
  Nie zasmucajcie swojego Anioła Stróża. Proście o wiele, proście o nawrócenie grzeszników, o pokój w świecie, za waszych sąsiadów, za tych, którzy proszą was o modlitwę. Proście, proście o wiele, ale nie tylko za was samych, ale także za wszystkich.
  Pamiętajcie, że ofiara która najbardziej podoba się Panu jest ta, kiedy ofiarujecie siebie samych jako ofiarę całopalną, tak żeby Jezus mógł zstąpić i przekształcić was przez swoje zasługi. Co wy macie do ofiarowania Ojcu sami z siebie? Nicość i grzech. Ale ofiarowanie siebie samego złączone z zasługami Jezusa podoba się Ojcu.”
  Widok tej procesji był tak piękny, że trudno byłoby porównać go z czymkolwiek. Te wszystkie niebiańskie istoty pochylające się przed ołtarzem, niektóre zostawiające swoje ofiary na podłodze, inne prosternujące się z czołem prawie dotykającym ziemi. Skoro tylko przybyły do ołtarza, zniknęły mi z oczu.
  Nadszedł końcowy moment Prefacji i kiedy całe zgromadzenie mówiło: “Święty, Święty, Święty”, nagle wszystko co znajdowało się za celebransami zniknęło. Za Arcybiskupem z lewej strony tysiące aniołów ukazało się po przekątnej, mali aniołowie, wielcy aniołowie, aniołowie z dużymi skrzydłami, aniołowie z małymi skrzydłami, bez skrzydeł. Tak jak poprzedni wszyscy byli ubrani w białe szaty kapłańskie lub ministranckie.
  Każdy z nich ukląkł ze złożonymi rękami i pochylił głowę ze czcią. Słychać było piękną muzykę jakby wiele chórów z różnymi głosami, wszyscy śpiewali unisono razem z ludźmi: Święty, Święty, Święty… ”

  źródło: Pismo „Miłujcie się”, katolik.pl i inne strony internetowe

 6. szulamitka pisze:

  Też mnie to zastanowiło,że tylko jeden anioł na dwoje dzieci,może drugi skoczył na piwo,jak to trzeba uważać,jak się coś publikuje!

 7. szulamitka pisze:

  Ja mojemu aniołowi stale dziękuję,że mnie od śmierci wybawił,kiedy jakiś młody niepoczytalny(narkoman)szedł na mnie z nożem w pustym parku z dala od ulicy.Byłam sparaliżowana ze strachu,ale jak był parę metrów ode mnie to odszedł,tak że minął mnie bokiem.Obejrzałam się i zobaczylam mężczyznę na rowerze.Jak mnie minal,znikl.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s